top of page
  • Yazarın fotoğrafıNilay Ateşoğulları

Ercan Köymen'e Veda: Sonsuz Bir Hüznün Ardından

Seni asla unutmayacağız...


Bu dünyadan geçişin, yüreğimizde büyük bir boşluk bıraktı. Göz yaşlarımız sel oldu, yüreğimizdeki acı hiç dinmedi. Maltepe, İstanbul ve ülkenin dört bir yanında bıraktığın izleri düşündükçe, seni anmak ve sana veda etmek için kaleme aldığım bu mektubu yazıyorum.


Büyük yürekli insan, güzel ilçen Maltepe için hiç yorulmadan çalıştın. Gelişimi için çabaladığın her karenin üzerinde imzan vardı. Maltepe Belediyesi, Rizeliler Derneği, Maltepe Spor gibi daha pek çok alanda aktif olarak faaliyet gösterdin. İhtiyaç sahiplerinin dertlerini kendi derdin bildin, düğün ve cenazelerine ilk sen koştun. 99 depreminde asker olarak Düzce'ye yardım götüren askerler arasındaydın...


Babanın sana miras bıraktığı duygu ile Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) sahip çıktın, gençlik kollarından başlayarak partinin her kademesinde görev aldın. Parti için mücadele etmeyi, ideallerine inanarak CHP'ye sahip çıkma isteğimi sana borçluyum. Partine olan inancın, mücadeleci ruhun ve CHP'ye olan sadakatin eşsizdi.


Cenazenin ardından Maltepe Cami hiç olmadığı kadar kalabalıktı. Sevenlerin seni uğurlamaya gelmişti. Ercan Köymen'i uğurlamak için oradaydık. Ama onun sevgi dolu ruhu, sevenlerinin yüreklerinde sonsuza dek yaşayacaktı. İyilik, fedakarlık ve cesaret dolu yaşamıyla, herkese örnek olmuştu. Maltepe'de başlayan ve ülkenin dört bir yanına yayılan faaliyetleri, dostlarının hayatında iz bırakmıştı.


Senin tez canlı ruhun, yerinde duramazdı. Karadenizli ruhun bazen hırçın dalgalar gibi olurdu, ama o dalgaların da durulduğunu bilirdik. Sokaktaki hayvanların göz yaşında kaybolduğunu bilirim. İstanbul için kurduğun hayallerin en önemlisi, yemyeşil bir İstanbuldu. Gökyüzünden baktığında aşağısı yeşil olmalı, beton yığınlarına dönüşmemeli derdin.


Ercan Köymen'in ardından, dostları, sevenleri ve partilileri olarak, onun hayallerini, mücadelesini ve değerlerini yaşatmak adına 'Ercan Köymen Hatıra Ormanı' oluşturmak yemyeşil bir İstanbul hedefin için sana olan vefa borcumuzdur.


Ercan Köymen, seni hiç unutmayacağız. Anıların, başarıların ve mücadeleci ruhun hep bizimle olacak. Uğrunda çabaladığın değerler ve hayaller, bizim için ilham kaynağı olmaya devam edecek.


Ruhun şimdi sonsuzluğa açılan bir kapıya geçmiş olabilir, ancak bıraktığın izler ve anıların kalbimizde her zaman yaşayacak. Dostların ve yol arkadaşların olarak senin gibi koca yürekli bir insanı tanımaktan gurur duyduk.


İyi ki vardın, iyi ki biz sevenlerinin hayatlarına böylesi güzel şekilde dokundun.. Bizleri bir araya getirdin. Bundan sonra seni yaşatacağız, hayallerini gerçekleştireceğiz. İstanbul, Maltepe ve ülkenin dört bir yanında yaşayan çocuklar için hep birlikte mücadele edeceğiz.


Senin mücadeleci ruhun, insancıl yaklaşımın ve kararlı duruşun bizler var oldukça kalbimizde yaşayacak. İçimizdeki umut ışığınla, seninle yürümeye devam edeceğiz. Mekanın cennet olsun, güzel insan. İyi ki varsın! Seni sevgi ve saygıyla anıyoruz.


Sonsuzluğun başlangıcında hep kalbimizdesin...


Comments


bottom of page