top of page
  • Yazarın fotoğrafıNilay Ateşoğulları

Yenilenme İhtiyacıŞehirlerde hangi hizmetler, kimler tarafından ve mutlaka devlet eliyle mi sunulmalı?


Kamusal özne olarak 'aktif yurttaşlık' ne anlama gelir? Pasif yurttaşlıktan, güçlü demokrasinin gerekliliği olan aktif yurttaşlığa nasıl geçeceğiz?


Kabullenici insan ve üretken insanların varlığı arasında kurulan bir dengenin içindeyiz. Demokrasinin temel problemlerinden biri aktif yurttaş sayısını arttırmaktan geçer. Bir projenin uygulanmasını temsilcilere yüklemek ve pasif bir hayat yaşayarak, demokratik tabanı güçlü bir toplum olamayız.


Demokrasi, içindeki insanların izleyici değil, oyuncu olduğu bir sistemdir.Noam Chomsky


Ortak Akıl


İnsanlar kendi aralarında uzlaştığında, hedefleri ve araçları birlikte saptayacaktır. Hedefi gerçekçi aşamalarda tuttuğun zaman yükselme gelir. İktidar ele geçirilen bir yer değildir. İktidar ortak akılla inşa edilmelidir.


Dıştan tanımlanmış bir sistem yerine, insanları ötekileştirmeden, ortak akılla çalışan iktidarın inşası sağlam temellerde gelişir. Yerel seçimler insanlara dokunan partilerin en önemli iletişim aracıyken, çağdaş parti örgütlenmesi artık kamusal değer taşıyan bir yapılanma modeli olmaktan uzaklaşmıştır.


Geniş tabana dayalı partiler demokrasisi iddiası halk arasında işlevselliğini yitirmiştir. Temsili demokrasinin işleyişinde ihtiyaç duyulan katılımcı kültür eksiklerle doludur.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page