top of page
  • Yazarın fotoğrafıNilay Ateşoğulları

Tarım Kooperatifleri ve Örgütlü Yapılanmanın Önemi: Kırsal Kalkınmada Yeni Bir Dönem

Güncelleme tarihi: 4 Mar 2023

Yeniden yapılanma dönemine girdiğimiz, Finansal yatırım eksiklerimizin ve finansal saldırıların can acıttığı şu dönemlerde, tarımsal piyasalarda güç sahibi olmak, üretimin çokluğuyla değil, kalitesi (organik vb) ve ona dayanan örgütlerle sağlanabilmektedir.

Tarım Kooperatifleri bütün dünyada etkin olarak kullanılmaktadır. Nesiller boyu işsizliği önleyecek bir sistemdir. Planlı ve kurumsal işlemesinden dolayı, çiftçilerin bilinçli hareket etmesini sağlar ve içerisinde arge ve denetimi olan bir yapıdır.

Ülkemizde en iyi tarım örgütlenmesi olan TİRE SÜT KOOPERATİFİ, BM tarafından en iyi kırsal kalkınma modeli olarak seçilmiştir!

Kaynakların etkin kullanımı, planlı ve kaliteli üretim açısından işlerin kooperatifler ve üretici birlikleri üzerinden yürütülmesi son derece gerekli bir olgudur. Özellikle bölgesel ve kırsal kalkınma için ihtiyacımız olan şey #Kooperatifçilik ve onun getireceği düzendir!Tarım’da Hedefimiz; 📍üreticilerin örgütlenme ve bilgi düzeylerini yükseltmek, 📍verimliliğin artırılması, 📍teknoloji düzeyinin ve Ar-Ge kapasitenin geliştirilmesi, 📍ürün kalitesinin organik seviyelerde iyileştirilmesi, 📍üretimin ihracata yönlendirilmesi 📍yöresel ürünlerin tespit edilerek kayıt altına alınması ve markalaştırılmasına yönelik bilgilendirme, 📍tedarik ve pazarlama imkanlarının geliştirilmesi, 📍ilgili kesimler arasında bilgi paylaşımının etkinleştirilmesi, 📍girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasıdır.

Başta ülkemizde kırsal refahın sağlanmasında örgütlü yapılanmanın temelini oluşturan tarımsal amaçlı kooperatiflerin, tarımsal üretici birlikleri olmak üzere, mevcut örgütlerin idari, teknik ve mali kapasitelerinin geliştirilmesi, yeni üretici örgütlerinin kurulması dileklerimle.

Türkiye bizim toprağımız, tarihimiz, ve istikbalimizdir. Her genç, büyüdüğü coğrafyaya destek olmak için aldığı eğitimleri ve tecrübeleri paylaşmalıdır. Milli duruş klavyeyle değil, hareketle ölçülür. Memleketim bana ne verir değil, BEN MEMLEKETİME NE VERİRİM demeliyiz!

Ülkemi ve insanlarımızı koşulsuz bir aşkla seviyorum. İyi ki Türkiye gibi güzel bir coğrafyada doğmuşum! Ülkemizin gençler sayesinde hakettiği yerlere geleceğinden ve gençlerin bilgisi ve merhametini ihtiyaç duyan ülkelerle paylaşacağından eminim! ❤

Bu dünyayı insanların dayanışma ve merhamet duyguları güzelleştirecek 💎

Ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey!


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page