top of page
  • Yazarın fotoğrafıNilay Ateşoğulları

Seçim Stratejisi Yanlış: En Düşük Kazanma İhtimali Olan Aday ile Seçime Gidilmesi

Seçimlerde demokratik sürecin en önemli prensiplerinden biri, halkın iradesinin özgürce ifade edilmesidir. Ancak, bazen siyasi partiler ve adaylar, kazanma ihtimallerini artırmak için stratejik tercihler yapabilirler. Bu tercihler, demokratik sürecin sağlıklı işlemesine zarar verebilir ve halkın iradesinin baskılanmasına neden olabilir.


Örneğin, 3 aday arasından kazanma ihtimali en düşük olan kişinin seçilmesi için bir strateji belirlenmesi, demokratik sürecin sağlıklı işlemesine zarar verebilir. Bu durum, daha önce yaşanan 2. Ekmeleddin Vakası gibi bir sonuçla bitebilir ve halkın iradesinin yok sayılmasına neden olabilir.


Seçimlerde kazanma hırsıyla halkın iradesinin yok sayılması kabul edilemez bir durumdur. Siyasi partiler ve adaylar, seçimlerde halkın iradesine saygı duymalı ve halkın tercihlerine göre hareket etmelidirler. Halkın isteklerine uygun adaylar seçilerek, demokratik sürecin sağlıklı işlemesi sağlanabilir.


Seçimlerde stratejik tercihler yapmak doğal olsa da, kazanma hırsıyla halkın iradesinin yok sayılması kabul edilemez bir durumdur. Siyasi partiler ve adaylar, halkın iradesine saygı duymalı ve seçimlerin sağlıklı işlemesi için halkın tercihlerine göre hareket etmelidirler.


Nilay ATEŞOĞULLARISon Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page