top of page
  • Yazarın fotoğrafıNilay Ateşoğulları

Başka Dünya Özlemi

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2018

Uzlaşmaya dönük, çözüm sunmayı özendirici, ortak aklı üretmeye yönelik, çatışmayı ortak faydaya dönüştürebilen üretkenlik.


Samimiyet ve şeffaflıkla doğru orantılı olan demokratik nitelikler, küresel değişimin sinyallerini vermektedir. Toplumun tümünü kapsayan yerelden genele yayılan bu çalışmalar, nüfusun tüm segmentleri arasında dengeyi sağlayan, kolektif kararların alınma sürecini hızlandırıyor.


Demokrasi demek, “ben de senin kadar iyiyim” değil, “sen de benim kadar iyisin” demektir. Theodore Parker

İnsanların bireysel etkinlik duygusunu ve merakını yükseltecek katılım biçimlerini arttırmak, toplumlar için ödüllendirici olacaktır. Halkın daha üretken bireyler haline gelmesi, siyasal kültür seviyesinin yükselmesine, böylece katılımcı yönetime ulaşılmasına yardımcı olacaktır.


Uzlaşmacı Yönetim


Katılımcı siyaset, toplumsal çatışmaları ve hiç bitmeyen tartışmaları kısır döngülerden çıkaracak ve daha iyi bir dünya hayalinin gerçekleştirilmesi amacıyla insanları eylem sürecine sokacaktır. Katımcı demokrasi, bireysellikten ziyade çoğulculuk, iletişimde samimiyet ve toplumsal kalkınma gibi demokratik gelişimlerin lokomotifi olacaktır.


Kendi kendimize egemen olmayı öğreten yönetim, en iyi yönetimdir. Goethe

Bireyler er geç kendini toplum genelinden ayıramayacağını ve toplumun yapı taşının insanlar olduğunu anlayacaktır. Bunu anlamasıyla gelişecek bu çoğulcu dünya düzenine ihtiyaç olduğu kadar, gelenekselin korunduğu, kültür miraslarına sahip çıkacağımız, yerel eğilimlerin evrensel değerlere ulaşacağı yani kısaca bireysel gelişimle oluşacak, başka dünya özlemimizi 'toplumsal fayda' hedefiyle hayata taşıyacağız.


Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page